http://go.nature.com/IyW47n). سرآغاز NNI را می توان ارائه‌ی میهال روکو در مارس 1999 دانست که ایده خود را برای کاخ سفید ارائه داد. NNI پس از کلینتون، در زمان ریاست جمهوری بوش و اوباما نیز با اختصاص بیش از 20 میلیارد دلار از بودجه ی فدرال ادامه یافت."> ستاد ويژه توسعه فناوري نانو | مقالات و گزارش ها | زمان های چالش برانگیز
1
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو Iran Nanotechnology Initiative Council بستن
 • ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

 • بانک اطلاعات شاخص های فناوری نانو

 • سایت جشنواره فناوری نانو

 • سیستم جامع آموزش فناوری نانو

 • شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو

 • موسسه خدمات فناوری تا بازار

 • کمیته استانداردسازی فناوری نانو

 • پایگاه اشتغال فناوری نانو

 • کمیته نانو فناوری وزارت بهداشت

 • جشنواره برترین ها

 • مجمع بین المللی اقتصاد نانو

 • اکو نانو

 • پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانو ایران

 • شبکه ایمنی نانو

 • همایش ایمنی در نانو

 • گالری چند رسانه ای نانو

 • تجهیزات فناوری نانو

 • صنعت و بازار

 • باشگاه نانو

زمان های چالش برانگیز

افراد مقاله : ‌ مترجم - زهرا ناظمی , مترجم - حسین شکی

موضوع : سیاستگذاری و ارزیابی کلمات کلیدی : پیشگامی ملی فناوری‌نانو آمریکا NNI تاریخ مقاله : 1396/03/02 تعداد بازدید : 462

پیشگامی ملی فناوری نانو (NNI) و چالش های جامعه ی مدرن. بیل کلینتون، رئیس جمهور ایالات متحده در ژانویه ی سال 2000 در انجمن فناوری کالیفرنیا (Caltech) درباره ی NNI سخنرانی کرد. او درباره ی توسعه ی مواد سبک، مینیاتوری کردن دستگاه‌های ذخیره ی اطلاعات و روش های مؤثر‌‌ شناسایی سرطان صحبت کرد و متهعد به اختصاص 500 میلیون دلار از بودجه ی فدرال برای سرمایه گذاری اولیه در این طرح شد (http://go.nature.com/IyW47n). سرآغاز NNI را می توان ارائه‌ی میهال روکو در مارس 1999 دانست که ایده خود را برای کاخ سفید ارائه داد. NNI پس از کلینتون، در زمان ریاست جمهوری بوش و اوباما نیز با اختصاص بیش از 20 میلیارد دلار از بودجه ی فدرال ادامه یافت.

 

تمرکز تدریجی بر توسعه‌ی فناوری نانو به منظور دستیابی به راه‌حل‌هایی برای چالش‌های اجتماعی.

مایکل آ.میدر[1] سرپرست کنونی اداره‌ی ملی هماهنگ‌کننده‌ی فناوری نانو -نقطه‌ی تماس بین NNI، دولت ایالات متحده و مردم- در صفحه‌ی 401 Q&A درباره‌ی مسیر رشد و چگونگی عملکرد NNI در حال حاضر بحث می‌کند. هدف کلی همه‌ی مؤسسات دولتی تشکیل‌دهنده‌ی NNI که از 16 سال پیش شروع شده‌است، توسعه‌ی علم و فناوری مواد نانومتری برای تأمین اجناس عمومی است. تلاش پژوهشگران در دهه‌ی اول عمدتاً برای درک خواص مواد نانومتری بود، گرچه هم‌اکنون نمونه‌هایی موفق از محصولات فناوری نانو تولید شده‌است. در سال‌های اخیر، تمرکز تدریجی بر توسعه‌ی فناوری نانو به منظور دستیابی به راه‌حل‌هایی برای چالش‌های اجتماعی مانند اطلاعات، امنیت، سلامت و مدیریت منابع بوده‌است. NNI در سال 2010، برنامه Nanotechnology Signature Initiative (NSI) را شروع کرد که هدف از آن متمرکز ساختن تلاش‌های مؤسسات دولتی در نواحی‌ای بود که برای جامعه ارجحیت داشت.

در ابتدا سه NSI شروع به کار کرد: توسعه‌ی سلول‌های خورشیدی، توسعه‌ی معماری و سیستم‌های الکترونیکی مدرن و تولید مقرون به صرفه‌ی نانومواد در مقیاس بزرگ. دو NSI دیگر نیز در سال 2012 با تمرکز بر خلق زیرساخت‌های دانش مبتنی بر جامعه برای توسعه‌ی نانومواد و توسعه‌ی حسگرهایی با قابلیت حمل و حساسیت بالا شروع به فعالیت کرد.

شروع ششمین NSI درباره‌ی پایداری آب در 22 مارس 2015، بارزترین نشانه‌ی تمرکز NNI بر حل مشکلات جامعه بود؛ آنچه که هدف سایر گروه‌های بزرگ جهانی مشمول در فناوری نانو نیز هست (http://go.nature.com/CGZLv4).

طرح پیش‌گامی با شش نماینده‌ی دولتی ایالات متحده با اهدافی خاص و جاه‌طلبانه برپا شد. این طرح شامل؛ دو برابر کردن توان عملیاتی آب فیلتر شده با غشاها در طول پنج سال، توسعه و تجاری‌سازی فرآیندهای نمک‌زدایی جایگزین روش‌های بر پایه‌ی اسمز معکوس در طول ده سال و توسعه‌ی کاتالیزورهای خالص‌سازی آب به جای روش‌های برپایه‌ی فلزات گران‌بها به مدت ده سال است.

NNI قصد دارد در آینده روشی متفاوت بر مبنای چالش‌های بزرگ الهام گرفته از فناوری نانو را اجرا کند. دولت اوباما از سال 2013 از مفهوم چالش‌های بزرگ به عنوان ابزاری برای علم و نوآوری استفاده کرده است. شناخت اهداف جاه‌طلبانه اما قابل دستیابی با قابلیت حل مشکلات اجتماعی از طریق ارتباط صنعت و علم آکادمیک با به کارگیری ابتکارات مردمی، مفهوم کلی این چالش‌هاست. تشخیص یک چالش مستقیماً به برنامه‌ای تعریف شده و تخصیص سرمایه‌ی دولتی منجر نمی‌شود، بلکه این چالش به صورت اطلاعیه‌ای از دولت ایالات متحده تحت مشورت با جامعه‌ی علمی و دانشگاهی، صنعت و مردم قرار گرفته و با ملاحظه‌ی حوزه‌های مهم برای جامعه از این گروه‌ها دعوت به همکاری می‌شود. مفهوم چالش‌های بزرگ در تابستان 2015 به وسیله‌ی NNI تصویب شد. درخواست عمومی برای تعدادی از چالش‌های بزرگ بالقوه در ژوئن سال 2015 منتشر و پیشنهادات مرتبط با آن به مدت یک ماه پذیرفته شدند.

اولین چالش بزرگ در اکتبر سال 2015 مطرح شد که درباره‌ی تولید نوع جدیدی از رایانه با توانایی دست‌کاری حجم زیادی از اطلاعات و توان اجرایی با راندمان انرژی مشابه مغز بشر بود (http://go.nature.com/uAQTPC). جالب است که این موضوع مستقیماً مربوط به حل یک مشکل اجتماعی مانند درمان بیماری‌هایی با مرگ و میر زیاد یا مدیریت منابعی مانند انرژی، غذا و آب نبود. اما نوع جدیدی از رایانه می‌تواند ابزاری قدرتمند برای رفع غیر مستقیم این چالش‌ها باشد. بر اساس اظهارات پاول ویس[2] و علی جاوی[3] (ACS Nano 9, 10533–10536; 2015) ، در چند سال آینده حسگرهای قابل پوشیدن حجم زیادی از اطلاعات را فراهم خواهند کرد که می‌تواند برای حل مشکلات سلامتی و منابع طبیعی ضروری باشد؛ اما این اطلاعات بدون وجود ماشین جدیدی برای مدیریت مؤثر آن‌ها، بی‌فایده خواهد بود.

ایده‌ی تمرکز بر مسائل عمومی مردم باید ارزش نهاده شود.

این مفهوم از فناوری نانو برای حل غیرمستقیم چالش‌های اجتماعی نیز در این موضوع برجسته می‌شود. بیومر[4] در تفسیری در صفحه‌ی 398 تأکید کرد نگرش تجاری به فناوری نانو به عنوان ابزاری برای حل مشکلات مرتبط با فقر به گونه‌ای است که این فناوری‌های اولیه‌ی در حال توسعه، مشکلات را مستقیماً نشانه بگیرند. او اظهار داشت این روش ممکن است مزایای بالقوه‌ی پیشنهادی به وسیله‌ی فناوری نانو را محدود کند و حتی ضد تولید باشد.

فعلا برای قضاوت در مورد موثر بودن چالش‌های بزرگ الهام گرفته از فناوری نانو، خیلی زود است. اما ایده‌ی تمرکز بر مسائل عمومی مردم باید ارزش نهاده شود. به علاوه علاقه‌ی تعدادی از صنایع و سازمان‌ها (http://go.nature.com/G14cRu) در توسعه‌ی یک رایانه قدرتمند مطمئناً نشانه‌ی مثبتی است. بررسی فایده‌ی چالش‌های بزرگ دیگری که سایر موضوعات را پوشش می‌دهند ضروری خواهد بود.

 

مرجع:

NATURE NANOTECHNOLOGY, VOL 11, MAY 2016; www.nature.com/naturenanotechnology