1
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو Iran Nanotechnology Innovation Council بستن
 • ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

 • بانک اطلاعات شاخص های فناوری نانو

 • سایت جشنواره فناوری نانو

 • سیستم جامع آموزش فناوری نانو

 • شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو

 • موسسه خدمات فناوری تا بازار

 • کمیته استانداردسازی فناوری نانو

 • پایگاه اشتغال فناوری نانو

 • کمیته نانو فناوری وزارت بهداشت

 • جشنواره برترین ها

 • مجمع بین المللی اقتصاد نانو

 • اکو نانو

 • پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانو ایران

 • شبکه ایمنی نانو

 • همایش ایمنی در نانو

 • گالری چند رسانه ای نانو

 • تجهیزات فناوری نانو

 • صنعت و بازار

 • باشگاه نانو

معرفی صنعت خودروسازی در بانک محصولات فناوری نانو (NPD)

افراد مقاله : ‌ نویسنده اول - امیرمحمود بخشایش , نویسنده دوم - صبا شرف الدین زاده

موضوع : صنعت و بازار کلمات کلیدی : بانک اطلاعاتی - محصولات - خودرو - نانومواد تاریخ مقاله : 1395/09/22 تعداد بازدید : 1328

صنعت خودروسازی شامل تمام بخش‌های طراحی، توسعه، تولید، بازار و فروش لوازم نقلیه موتوری جهت کاربرد در حمل و نقل زمینی است. تا پایان شهریور 1395، تعداد 451 محصول نانویی صنعت خودروسازی موجود در بازار های جهانی توسط بانک محصولات فناوری نانو (NPD) رصد شده اند که از میان آنها محصولات 68 شرکت از 22 کشور بررسی و به ثبت رسیده اند. بالغ بر 40 نوع محصول متمایز نانویی در این صنعت شناسایی شده است که ضدیخ ها، مواد شستشو، فیلترها، محافظ های بدنه، افزودنی های روغن و سوخت مهمترین آنها می باشد. کشورهای برتر به لحاظ تعداد برند نانویی عرضه شده در بازار کشورهای ایالات متحده، آلمان، نیوزلند، انگلستان و بلژیک می باشند. در میان تمامی نانومواد بکار گرفته شده، نانوذرات دی سولفید تنگستن، دی اکسید تیتانیم، دی اکسید سیلیسیم، الماس و فلورین بیشترین استفاده را جهت ایجاد و یا بهبود خواص نانویی مانند آنتی باکتریال، آبگریزی، روانکاری، خودتمیزشوندگی، مقاومت به سایش، بهبود احتراق و مصرف سوخت داشته اند.

  

یکی از اصلی‌ترین موضوعات فناوری نانو، ساخت مواد با خواص جدید است. این مواد ارزش افزوده‌ و کارایی بالایی در تمام صنایع، از جمله صنعت خودرو، خواهد داشت. صنایع خودروسازی شامل تمام بخش‌های طراحی، توسعه، تولید، بازار و فروش لوازم نقلیه موتوری جهت کاربرد در حمل و نقل زمینی است. واضح است که صنعت خودروسازی معطوف به حمل و نقل زمینی بوده و جدای از وسایل مربوط به حمل و نقل دریایی، ریلی و هوایی است. طبق تعریف استاندارد ISO TS 18110، هر نوع محصول مرتبط با خودرو حاوی نانوماده که کارکرد یا خاصیت آن با فناوری نانو بهبودیافته و یا مبتنی بر فناوری نانو باشد، محصول نانویی صنعت خودروسازی به حساب می‌آید. محصول خودروسازی فناوری نانو می‌تواند محصول میانی بهبودیافته با نانو و یا محصول نهایی بهبودیافته باشد. تا پایان شهریور 1395، تعداد 451 محصول نانویی صنعت خودروسازی که در بازار‌های جهانی موجود است به‌وسیله‌ی بانک محصولات نانویی[1] (NPD) رصد شده‌ و از میان آنها محصولات 68 شرکت از 22 کشور بررسی و به ثبت رسیده‌است. در جدول 1 انواع مختلف محصولات بررسی شده در حوزه‌های صنعتی گوناگون به‌طور خلاصه آورده شده است.

 

در شکل 1 سهم هر یک از کشورهای رصد شده از محصولات نانویی صنعت خودروسازی آورده شده است. پنج کشور برتر به لحاظ تعداد برند نانویی عرضه شده در بازارهای جهانی کشورهای ایالات متحده، آلمان، نیوزلند، انگلستان و بلژیک هستند که به ترتیب حدود 9/46، 0/16، 1/7، 8/4 و 6/4 درصد از محصولات این بانک را تشکیل می‌دهند. به لحاظ تنوع برندهای تولیدی در حوزه‌های مختلف صنعت خودرو، حدود 85 درصد از کشورهای رصد شده، در حوزه تولید افزودنی‌های روغن موتور، روغن گیربکس و احیا کننده‌های بدنه داخلی موتور فعالیت می‌کنند. مهم‌ترین این کشورها نیوزلند، ایالات متحده، ایتالیا و چین است. بیش از نیمی از کشورهای رصد شده دارای برندهای نانویی در حوزه شستشوی خودرو هستند که از بین آنها می‌توان به آلمان و انگلستان اشاره کرد. نیمی از کشورهای ثبت شده در NPD، در زمینه افزودنی‌های سوخت فعالیت دارند که بیشترین برند عرضه شده مربوط به ایالات متحده، کانادا و استرالیا است. محافظ‌های بدنه خودرو بین شرکت‌های آلمانی، انگلیسی، بلژیکی، آمریکایی، کره‌ای و سوئیسی طرفداران بیشتری داشته‌است. در نهایت، تنها چهار کشور ایالات متحده، ایران، نیوزلند و استرالیا محصولات نانویی در حوزه‌های صنعتی فیلترها و افزودنی‌های رادیاتور دارند. شرکت‌های Donaldson Company، NANOSKIN Car Care، SONAX GmbH، Nanolex Car Care، MARLY S.A، AMSOIL INC، XADO، MAX PROTECT LTD، RVS Master و Pyro Products بیشترین تعداد محصول ثبت شده در بانک را دارند و به ترتیب 1/21، 7/8، 2/8، 9/5، 6/4، 1/4، 2/3، 5/2، 3/2 و 3/2 درصد از برندهای متمایز صنعت خودروسازی NPD را شامل می‌شوند.

بخش اعظمی از محصولات ثبت شده حاوی یکی از نانوذرات دی سولفید تنگستن، دی اکسید تیتانیم، دی اکسید سیلیسیم، الماس و فلورین است. عمده این محصولات، لوازم جانبی صنعت خودروسازی هستند که به‌عنوان پوشش و یا افزودنی استفاده می‌شوند و ماندگاری آنها در داخل باک بنزین، موتور و بدنه خودرو ضروری است. نقش اصلی افزودنی‌ها محافظت از قطعات داخلی خودرو مانند قسمت‌های داخلی موتور، گیربکس و باک است تا از فرسایش سریع آنها جلوگیری شود. افزودنی‌هایی نیز وجود دارند که آسیب‌های قبلی روی این قطعات را تا حد زیادی رفع می‌کنند. این افزودنی‌ها عموماً لایه‌ای محافظ روی قطعات ایجاد کرده و از پیدایش ترک جلوگیری می‌کنند. دسته دیگری از افزودنی‌ها به کاهش مصرف سوخت و بهبود فرایند احتراق کمک می‌کند. ویژگی مهم دیگر این محصولات نانویی آن است که غیر سمی و دوست‌دار محیط زیست بوده و آلودگی‌ها را نیز به خود جذب نمی‌کند. به‌عنوان مثال پوشش‌های محافظ بدنه، شیشه و چرخ به این منظور استفاده می‌شود که آلودگی کمتری روی خودرو ایحاد شده و ظاهر زیباتری داشته باشد. این محصولات آبگریز بوده و از قرار گرفتن قطرات باران روی خودرو جلوگیری می‌کنند و در نتیجه خودرو دیرتر کثیف می‌شود. در جدول 2 انواع محصولات خودرو به تفکیک ویژگی‌ها و نانومواد موجود در آنها آورده شده است