1
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو Iran Nanotechnology Innovation Council بستن
 • ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

 • بانک اطلاعات شاخص های فناوری نانو

 • سایت جشنواره فناوری نانو

 • سیستم جامع آموزش فناوری نانو

 • شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو

 • موسسه خدمات فناوری تا بازار

 • کمیته استانداردسازی فناوری نانو

 • پایگاه اشتغال فناوری نانو

 • کمیته نانو فناوری وزارت بهداشت

 • جشنواره برترین ها

 • مجمع بین المللی اقتصاد نانو

 • اکو نانو

 • پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانو ایران

 • شبکه ایمنی نانو

 • همایش ایمنی در نانو

 • گالری چند رسانه ای نانو

 • تجهیزات فناوری نانو

 • صنعت و بازار

 • باشگاه نانو

معرفی صنعت ساخت و ساز بانک محصولات فناوری نانو (NPD)

افراد مقاله : ‌ نویسنده اول - امیرمحمود بخشایش , نویسنده دوم - صبا شرف الدین زاده

موضوع : صنعت و بازار کلمات کلیدی : بانک اطلاعاتی - محصولات - ساخت و ساز تاریخ مقاله : 1395/10/26 تعداد بازدید : 1642

در صنعت ساخت و ساز طیف وسیعی از مواد مورد استفاده قرار می‌گیرند که بسته به کاربردشان بایستی دارای خواص ویژه‌ای باشند. از این رو صنعت ساخت و ساز از مصرف کنندگان مهم مواد نانو ساختار به شمار می‌رود تا به کمک این فناوری نوین خواص مورد نظر را ایجاد کند. تا ابتدای آبان 1395، تعداد 672 محصول نانویی صنعت ساخت و ساز موجود در بازارهای جهانی به‌وسیله‌ی بانک محصولات فناوری نانو (NPD) رصد شده که از میان آن‌ها محصولات 152 شرکت از 28 کشور بررسی و به ثبت رسیده‌است. بیش از 46 نوع محصول متمایز نانویی در این صنعت‌شناسایی شده که فولاد، میلگرد، سیمان، بتن، انواع رنگ‌ها و پوشش‌های عایق، آبگریز، خودتمیزشونده و آنتی‌باکتریال و افزودنی آسفالت مهمترین آن‌ها است. کشورهای برتر به لحاظ تعداد برند نانویی عرضه شده در بازار کشورهای تایوان، آمریکا، آلمان، چین و اسپانیا هستند. در میان تمامی نانومواد به‌کار گرفته شده، دی اکسید تیتانیم، دی اکسید سیلیسیم، نقره و گرافن بیشترین استفاده را جهت ایجاد و یا بهبود خواص نانویی مانند آنتی باکتریال، آبگریزی، خودتمیزشوندگی، مقاومت به خوردگی، عایق حرارتی و صوتی، مقاومت به شعله و استحکام مکانیکی دارند.

 

در صنعت ساخت و ساز طیف وسیعی از مواد مورد استفاده قرار می‌گیرند که بسته به کاربردشان باید خواص ویژه‌ای داشته باشند. از این رو صنعت ساخت و ساز از مصرف کنندگان مهم مواد نانو ساختار به شمار می‌رود تا به کمک این فناوری نوین خواص مورد نظر را ایجاد کند. طبق تعریف استاندارد ISO TS 18110، هر نوع محصول مرتبط با ساخت و ساز حاوی نانوماده که کارکرد یا خاصیت آن با فناوری نانو بهبود یافته و یا مبتنی بر فناوری نانو باشد، محصول نانویی صنعت ساخت ‌و ساز به حساب می‌آید. تا ابتدای آبان 1395، اطلاعات 672 محصول نانویی که در حوزه صنعت ساخت و ساز به‌وسیله‌ی 152 شرکت تولیدی از 28 کشور به بازارهای جهانی عرضه شده‌است، در بانک اطلاعاتی محصولات نانویی[1] (NPD) به ثبت رسیده‌است. در جدول 1 حوزه‌های صنعتی ساخت و ساز و انواع مختلف محصولات هر زیرصنعت آورده شده است.
 

در شکل 1 سهم هر یک از این کشورها را از محصولات نانویی صنعت ساخت و ساز مشاهده می‌کنید. پنج کشور برتر به لحاظ تعداد برند نانویی عرضه شده تایوان، آمریکا، آلمان، چین و اسپانیا هستند. محصولات کشور تایوآنکه سهم 6/27 درصدی از کل صنعت ساخت و ساز را دارد، عموما کاشی‌ها، کفی‌ها و پنل‌های چوبی است. کشور ایالات متحده با سهم 9/22 درصد، از فناوری نانو در تولید انواع محصولات مانند پوشش‌ها، محلول‌ها، کفپوش‌ها، پنل‌ها، رنگ‌ها، افزودنی‌ها، بتونه‌ها، سیمان‌ها، شیشه و عایق‌ها استفاده کرده است. کشور آلمان حدود 7/14 درصد از محصولات ساخت و ساز NPD را شامل می‌شود. پوشش‌ها، محلول‌ها و رنگ‌های آنتی باکتریال و خودتمیزشونده، کاشی‌ها، کفپوش‌ها، پنل‌ها، سیمان‌ها، بتون‌ها و افزودنی‌ها از جمله انواع محصولاتی است که به‌وسیله‌ی شرکت‌های آلمانی به بازارهای جهانی عرضه شده‌است. علاوه‌بر کشورهای ذکر شده در شکل 1، از کشورهای کره جنوبی، ایرلند، سوئد، فیلیپین، ایتالیا، هلند، هند، آفریقا و ژاپن نیز محصولاتی در حوزه صنعت ساخت و ساز در NPD به ثبت رسیده است.

 

شرکت‌های Keding Enterprises، Shanghai huzheng، Ua Wood Floors، Proseal products، CTC Nanotechnology، NanoSys GmbH و NanoPhos بیشترین تعداد محصول ثبت شده در بانک را دارند و به تریب 9/22، 6/6، 6/4، 4/3، 4/2، 1/2 و 9/1 درصد از برندهای متمایز صنعت ساخت و ساز NPD را شامل می‌شوند. در جدول 2 به‌طور خلاصه اطلاعات مربوط به محصولات ده شرکت برتر که بیشترین برند متمایز نانویی ساخت و ساز را دارند، آورده شده است. عمده این محصولات حاوی یکی از نانوذرات دی اکسید تیتانیم، دی اکسید سیلیسیم، نقره و گرافن است که در مجموع در بیش از 70 درصد از محصولات این صنعت گزارش شده‌است. سایر نانومواد به‌کار رفته در محصولات این حوزه نانوتیوب کربنی، نانوذرات اکسید آلومینیم، اکسید روی، هیدرات سیلیکات کلسیم، نیترید بور، کربنات کلسیم، فسفات آلومینیم و رس است. 

با توجه به جدول 2 نقش فناوری نانو در محصولات صنعت ساخت و ساز به‌طور کلی بهبود و یا ایجاد یکی از خواص خودتمیزشوندگی، آنتی باکتریال، آبگریزی، مقاومت در برابر شعله، استحکام مکانیکی و شیمیایی و محافظت در برابر اشعه فرابنفش است. در بیشتر این ویژگی‌ها خاصیت فتوکاتالیست نقش اصلی را بازی می‌کند.

 
اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات فناوری نانو صنعت ساخت و ساز موجود در بازارهای جهانی در وبسایت NPD قابل دسترسی است:

http://product.statnano.com/industry/construction