1
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو Iran Nanotechnology Innovation Council بستن
 • ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

 • بانک اطلاعات شاخص های فناوری نانو

 • سایت جشنواره فناوری نانو

 • سیستم جامع آموزش فناوری نانو

 • شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو

 • موسسه خدمات فناوری تا بازار

 • کمیته استانداردسازی فناوری نانو

 • پایگاه اشتغال فناوری نانو

 • کمیته نانو فناوری وزارت بهداشت

 • جشنواره برترین ها

 • مجمع بین المللی اقتصاد نانو

 • اکو نانو

 • پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانو ایران

 • شبکه ایمنی نانو

 • همایش ایمنی در نانو

 • گالری چند رسانه ای نانو

 • تجهیزات فناوری نانو

 • صنعت و بازار

 • باشگاه نانو

خاصیت آنتی‌باکتریال در محصولات ثبت شده در بانک محصولات فناوری نانو NPD

افراد مقاله : ‌ نویسنده اول - امیرمحمود بخشایش , نویسنده دوم - صبا شرف الدین زاده , نویسنده سوم - ساناز مقراضی برین

موضوع : صنعت و بازار کلمات کلیدی : بانک اطلاعاتی - بانک اطلاعاتی - ضد باکتری تاریخ مقاله : 1395/11/20 تعداد بازدید : 2132

امروزه با رشد سریع فناوری، حذف اثرات منفی و مخرب میکروارگانیسم‌ها از زندگی بشر امری ساده‌تر و قابل دسترس‌تر شده است. در سالیان اخیر محققان موفق به‌شناسایی ترکیباتی فلزی با خاصیت آنتی‌باکتریال و آنتی‌میکروبیال شده‌اند که می‌توانند از رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا جلوگیری کنند. فناوری نانو نیز در این زمینه پیشتاز بوده است. تا ابتدای آذر 1395 بیش از 6300 محصول نانویی موجود در بازار‌های جهانی به‌وسیله‌ی بانک محصولات فناوری نانو (NPD) رصد شده‌ که از میان آن‌ها 870 محصول دارای خاصیت آنتی‌اکتریال و آنتی‌میکروبیال است که در 28 کشور مختلف تولید و به بازارهای جهانی عرضه می‌شود. شرکت‌های تایوانی، آمریکایی، کره‌ای، ژاپنی و ایرانی پیشتاز در استفاده از فناوری نانو در جهت ایجاد خاصیت آنتی‌باکتریال در محصولات خود بوده‌اند. در میان تمامی نانومواد به کار گرفته شده، نانوذرات نقره، دی‌اکسیدتیتانیم، دی‌اکسیدسیلیسیم و طلا بیشترین استفاده را جهت ایجاد و یا بهبود خاصیت آنتی‌باکتریال داشته‌اند.

 

امروزه با رشد سریع فناوری، حذف اثرات منفی و مخرب میکروارگانیسم‌ها از زندگی بشر امری ساده‌تر و قابل دسترس‌تر شده است. در سالیان اخیر محققان موفق به‌شناسایی ترکیباتی فلزی با خاصیت آنتی‌باکتریال[1] و آنتی‌میکروبیال[2] شده‌اند که می‌توانند از رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا جلوگیری کنند. فناوری نانو نیز در این زمینه پیشتاز بوده است. این مواد ارزش افزوده‌ و کارایی بالایی در تمام صنایع دارند. طبق تعریف استاندارد ISO TS 18110، هر نوع محصول حاوی نانوماده که کارکرد یا خاصیت آن با فناوری نانو بهبودیافته و یا مبتنی بر فناوری نانو باشد، محصول فناوری نانو به حساب می‌آید. تا ابتدای آذر 1395 بیش از 6300 محصول نانویی موجود در بازار‌های جهانی صنایع آرایشی و بهداشتی، خودروسازی، ساخت و ساز، لوازم ورزشی، لوازم خانگی، الکترونیک، نفت و گاز، آب و فاضلاب، نساجی، مواد غذایی، کشاورزی و پزشکی به‌وسیله‌ی بانک محصولات نانویی[3] (NPD) رصد شده که از میان آن‌ها 870 محصول دارای خاصیت آنتی‌اکتریال و آنتی‌میکروبیال است که در 28 کشور مختلف تولید و به بازارهای جهانی عرضه می‌شود. در شکل 1 سهم کشورهای برتر از محصولات نانویی دارای خاصیت آنتی‌باکتریال آورده شده است. از شرکت‌های تایوانی تاکنون 308 محصول در بانک محصولات فناوری نانو به ثبت رسیده است که در 218 مورد از انواع محصولاتی چون کفپوش، فیلتر آب، پارچه، نخ، چسب زخم و تهویه هوا خاصیت آنتی‌باکتریال گزارش شده است. به این ترتیب بالغ بر 25 درصد از کل محصولات با خاصیت آنتی‌باکتریال NPD متعلق به کشور تایوان است. کشور ایالات متحده حدود 40 درصد از کل محصولات بانک و 20 درصد از محصولات با خاصیت آنتی‌باکتریال بانک را تشکیل می‌دهد. طیف وسیعی از انواع محصولات آمریکایی دارای این خاصیت هستند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به منسوجات فنی، خانگی و ورزشی مانند ملحفه، پتو، نخ، پارچه، چرم، کفش، جوراب، پیراهن؛ ملزومات پزشکی مانند پانسمان زخم، روپوش اتاق عمل و آرنج بند؛ محصولات ساخت و ساز مانند رنگ و سیمان؛ محصولات آرایشی و بهداشتی مانند کرم، ضد آفتاب و مرطوب کننده؛ لوازم شخصی مانند سشوآر و اتوی مو؛ لوازم خانگی مانند تهویه هوا، ماشین لباسشویی، یخچال، جاروبرقی و محصولات حوزه آب و فاضلاب مانند فیلترهای تصفیه آب اشاره کرد. از 314 محصول فناوری نانوی ثبت شده از کشور کره جنوبی، 124 مورد دارای خاصیت آنتی‌باکتریال است. از کشور ژاپن نیز 379 محصول به ثبت رسیده است که 63 مورد خاصیت آنتی‌باکتریال دارند. مهمترین محصولات دارای خاصیت آنتی باکتریال این دو کشور عموماً لوازم خانگی مانند یخچال، تصفیه هوا، ماشین لباسشویی، اتو، ماشین ظرفشویی و جارو برقی است. بخش مهمی از فعالیت شرکت‌های ایرانی در حوزه فناوری نانو تهیه محصولات با خاصیت آنتی باکتریال بوده است، به‌طوری که برای حدود نیمی از محصولات ایرانی این خاصیت ذکر شده است. صنایع نساجی، خوروسازی، پزشکی، آرایشی و بهداشتی، بسته‌بندی مواد غذایی، ساخت و ساز و لوازم خانگی از جمله حوزه‌هایی است که شرکت‌های ایرانی در آن‌ها به تولید محصولات دارای خاصیت آنتی‌باکتریال پرداخته‌اند. انواع محصولات آنتی‌باکتریال چون نخ، پارچه، جوراب، پیراهن، مواد شستشو و حفاظت از رنگ اتومبیل، محلوهای ضدعفونی کننده، بسته‌بندی مواد غذایی، رنگ، کرم صورت و فیلتر آب تاکنون در ایران تولید شده‌اند.

 

از میان 909 شرکت رصد شده به‌وسیله‌ی NPD، 225 شرکت دارای محصولات با خاصیت آنتی‌باکتریال هستند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به شرکت‌های Keding Enterprises، Hitachi، Ua Wood Floors، VALERA: Swiss Hair Specialists، Tehran Zar Nakh، LG Electronics، Samsung Electronics، Hasang Corporation، Hollister Incorporated و Mitsubishi Electric اشاره کرد که به ترتیب 5/17، 7/4، 6/3، 2/2، 2/2، 1/2، 9/1، 6/1، 5/1 و 3/1 درصد از برندهای متمایز NPD را شامل می‌شوند. در جدول 2 به‌طور خلاصه اطلاعات مربوط به محصولات ده شرکت برتر که دارای بیشترین برند متمایز نانویی دارای خاصیت آنتی‌باکتریال هستند، آورده شده است.

 

عمده این محصولات حاوی یکی از نانوذرات نقره، دی‌اکسیدتیتانیم، دی اکسیدسیلیسیم و طلا هستند که در مجموع در بیش از 90 درصد از این محصولات گزارش شده‌اند. سایر نانومواد به‌کار رفته در محصولات این حوزه نانورس، لیپوزوم Q10، نانوفیبرهای‌کربنی، نانوذرات سولفید مس و نیکل است. اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات فناوری نانو دارای خاصیت آنتی‌باکتریال موجود در بازارهای جهانی در وبسایت NPD قابل دسترسی است:

http://product.statnano.com/search?count_per_page=10&search_in_refine=micr&properties%5B%5D=8&properties%5B%5D=1327&properties%5B%5D=82&properties%5B%5D=315&properties%5B%5D=421&properties%5B%5D=562&properties%5B%5D=288&refine=1