1
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو Iran Nanotechnology Innovation Council بستن
 • ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

 • بانک اطلاعات شاخص های فناوری نانو

 • سایت جشنواره فناوری نانو

 • سیستم جامع آموزش فناوری نانو

 • شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو

 • موسسه خدمات فناوری تا بازار

 • کمیته استانداردسازی فناوری نانو

 • پایگاه اشتغال فناوری نانو

 • کمیته نانو فناوری وزارت بهداشت

 • جشنواره برترین ها

 • مجمع بین المللی اقتصاد نانو

 • اکو نانو

 • پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانو ایران

 • شبکه ایمنی نانو

 • همایش ایمنی در نانو

 • گالری چند رسانه ای نانو

 • تجهیزات فناوری نانو

 • صنعت و بازار

 • باشگاه نانو

پای درس تجربه؛ چگونه یک شرکت فناوری نانو برپا کنیم؟

افراد مقاله : ‌ مترجم - آیدین هادی فکور

موضوع : صنعت و بازار کلمات کلیدی : سرمایه‌گذاری - تجاری سازی محصولات تاریخ مقاله : 1397/03/07 تعداد بازدید : 1340

اگر تصمیم دارید یک استارت آپ علمی راه بیاندازید، چه مسائلی را باید مورد نظر قرار دهید؟ جیمز ویکری سه مورد از مهمترین مسادل این مسیر را مبتنی بر تجربۀ خودش به اختصار بیان می‌کند.

 

پایان دوره‌ی دکتری و یا پسادکتری برای پژوهشگران زمانی چالش انگیز محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد دو راه برای ادامه‌ی راه وجود داشته باشد، فعالیت‌های دانشگاهی یا ترک دانشگاه و احیانا جذب شدن در یک شرکت بزرگ. در پایان دوره‌ی پسادکتری من در سال 2011 هیچکدام از این دو راه، جاه طلبی‌های من را جوابگو نبود. نمی‌خواستم ارتباطم با علم و فناوری قطع شود ولی همزمان به یک چالش جدید نیاز داشتم. وقتی در میان صحبت‌هایم با چند تن از اساتید دانشگاه ایده‌ی برپا کردن یک شرکت به میان آمد این فکر برایم بسیار جذاب بود. رئیس خود بودن، دوره‌های دلخواه خود را برپا کردن و ساخت چیزی از هیچ، یک راه فوق‌العاده برای پر کردن فاصله‌ی بین دانشگاه و صنعت به‌نظر می‌رسید.

از زمانی که من و شریک‌هایم NuNano را برپا کردیم (شرکتی برای طراحی و تولید تیپ‌های میکروسکوپ‌های نیروی اتمی (AFM)) مسائل زیادی را یاد گرفته‌ام. دوست دارم تا نظراتم در مورد سه مسئله‌‌ی اصلی در زمان انتقال از یک پروژه‌ی پژوهشی به یک شرکت فناوری نانو که ارزش در نظر گرفتن دارد را با شما در میان بگذارم.

 

درنظر گرفتن مسائل اولیه
برپا کردن یک شرکت علمی نیاز به ملزومات ویژه‌ای مانند دسترسی به محیط آزمایشگاهی و ابزارهای میلیون پوندی دارد. این مسئله باعث می‌شود تا این نوع استارت آپ‌ها از انواع دیگر استارت‌آپ که تنها نیاز به چند رایانه و یک دفتر دارند متفاوت باشند. واضح‌ترین راه حل برای NuNano استفاده از امکانات دانشگاه خودمان بود. ولی ما به صرف اینکه فارغ‌التحصیلان و یا اعضای هیئت علمی آنجا بودیم هیچ گونه دسترسی ویژه‌ای به امکانات دانشگاهی برای کارهای شرکت نداشتیم بلکه بسیاری از دانشگاه‌ها برای دستیابی به منابع مالی فراوان،  امکانات خود را در دسترس شرکت‌های خصوصی گذاشته‌اند. مدیریت روابط خود با دانشگاه‌های میزبان برای موفقیت ما کلیدی بوده است.

حسن اینکه NuNano از طریق دانشجویان و اساتید، ریشه در دانشگاه دارد، این بود که دانشگاه پروب‌های AFM ما را به صورت زودهنگام مورد بررسی قرار داد. در بسیاری از موارد تست کننده‌های این پروب‌ها از محصولات ما بسیار راضی بودند به‌طوری‌که تبدیل به مشتریان پیشرو و همچنین یک منبع درامد شدند.

 

تامین سرمایه
تامین سرمایه می‌تواند برای هر شرکتی بسیار چالش برانگیز باشد. منابع مالی زیادی وجود دارد ولی ما به این نتیجه رسیدیم که رهیافت ما در سال‌های اولیه باید از یک روند تدریجی تبعیت کند تا آهسته به سمت تولید نهایی حرکت کنیم. این مسئله کاملا طبیعی است.

سرمایۀ اولیه، چه مالی و چه زمانی، از طرف ما که بنیانگذاران شرکت بودیم تامین شد. از ابتدا به این قراردادها به‌صورت کاملا تجاری نگاه شد و رابطه‌ی بین سرمایه‌گذاری و مالکیت شرکت از روز اول به طور واضح مشخص شد.

بودجه‌های بعدی توسط منابع دیگر تـأمین شد. چندین طرح‌ دولتی برای کمک به استارت آپ‌ها به ویژه در بخش پژوهش و توسعه وجود دارد. ما باید نشان می‌دادیم که معیارهایی نظیر «شرکت کوچک و متوسط بودن» را داریم و علاوه بر آن باید نشان می‌دادیم که اختصاص بودجه به ما منجر به خلاقیت، تولید کارهای پایدار خواهد شد. عمدۀ بودجه هایی که ما دریافت کردیم ، مشروط به تامین همان مقدار بودجه از سایر منابع بود.[1]

ما گرنت‌هایی نیز دریافت کردیم که امکان دستیابی به سرویس‌های مشاوره و دوره‌های آموزشی را فراهم می‌کرد که هردوی این موارد، هنگامی که ما در حال توسعۀ مهارت‌های تجاری و علمی خود بودیم بسیار مفید واقع شد.

 

توسعه‌ی محصول
سومین چالش در توسعه‌ی یک ایده به محصول، تصمیم گیری در مورد ساخت نمونه‌ی اولیه در داخل و یا از راه برون‌سپاری است. در ابتدا ما بعضی از محصولات خود را توسط برون‌سپاری در شرکت‌های دیگر تامین کردیم. من بر اساس اینکه تجهیزات آنها چیست و این شرکت‌ها توانایی انجام چه کارهایی را دارند انتظاراتی را داشتم. متاسفانه قضیه به خوبی پیش نرفت اما برون‌سپاری یک درس را به من آموخت و آن، اهمیت شفافیت در تعاملات بود.

با نگاه به گذشته، امکان اینکه یک شرکت دیگر در اولین اقدام نمونه‌ی اولیه‌ی مورد نظر ما را تامین کند بسیار نامحتمل به نظر می‌رسد. بخشی از روند پیشرفت، یادگیری از مسائلی است که منجر به شکست می‌شود. به‌صورت کلی، نباید انتظار داشته باشید شرکتی که طبق یک قرارداد می‌پذیرد تا کاری را برای شما انجام دهد،   به حل مسائل شما فکر کند، آنها صرفا از دستورالعمل‌هایی که به آنها داده شده پیروی خواهند کرد.

در پایان، ما راهی پیدا کردیم تا به تجهیزات مورد نیاز برای تولید نمونه‌ی اولیه با مدیریت خودمان دسترسی یابیم. مشکل این رهیافت این است که گرچه به علت حل کردن مشکلات هنگام مواجهه با مسائل، پیشرفت خوبی انجام شد اما من مجبور بودم  تا زمان زیادی را در آزمایشگاه سپری کنم. اگرچه من از کار آزمایشگاهی بسیار لذت می‌برم، اما مدیریت یک شرکت به تخصیص دادن زمان کافی برای کارهای اداری نیاز دارد. این کارها برای پیشبرد کارهای روزانه و برپا نگهداشتن شرکت در طولانی مدت لازم است. ما اکنون می‌توانیم برای آزمایشگاه نیرو استخدام کنیم اما در ابتدا مجبور بودیم که بسیاری از کارهای مشکل را به صورت همزمان مدیریت کنیم.

یک کارآفرین دانشگاهی بودن و کم کردن فاصله‌ی دانشگاه و تجارت بسیار باارزش است. بسیاری از ایده‌های دانشگاهی اگر توسط خود دانشگاهیان در مسیر تجاری قرار بگیرند می‌توانند از هر نظر سودمند باشند.

مدیریت دسترسی به تجهیزات، دستیابی به سرمایه و توسعه‌ی محصول باعث شده است تا ما بتوانیم پروب‌های AFM خود را به مشتری‌هایی که روز به روز در حال افزایش هستند به‌فروش برسانیم. حس نهایی بسیار خوشایند است و ارزش جنگیدن با چالش‌های مسیر را دارد.

منبع:

James Vicary, Nature Nanotechnology 12, 1200(2017).