1
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو Iran Nanotechnology Innovation Council بستن
 • ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

 • بانک اطلاعات شاخص های فناوری نانو

 • سایت جشنواره فناوری نانو

 • سیستم جامع آموزش فناوری نانو

 • شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو

 • موسسه خدمات فناوری تا بازار

 • کمیته استانداردسازی فناوری نانو

 • پایگاه اشتغال فناوری نانو

 • کمیته نانو فناوری وزارت بهداشت

 • جشنواره برترین ها

 • مجمع بین المللی اقتصاد نانو

 • اکو نانو

 • پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانو ایران

 • شبکه ایمنی نانو

 • همایش ایمنی در نانو

 • گالری چند رسانه ای نانو

 • تجهیزات فناوری نانو

 • صنعت و بازار

 • باشگاه نانو

نقشه راه گرافن: تجاری سازی گرافن

افراد مقاله : ‌ مترجم - زهرا اکرمی

موضوع : آموزش و ترویج کلمات کلیدی : گرافن - انجمن ملی گرافن تاریخ مقاله : 1397/04/04 تعداد بازدید : 1022

این مطلب، ترجمۀ مصاحبۀ سایت AZONANO با جیمز بیکر ، مدیر بازرگانی گرافن در دانشگاه منچستر ، درباره‌ی جایگاه فعلی و آیندۀ بازار گرافن است.

 

بنابر آخرین گفتگوی ما در سال 2015، موسسه‌ی ملی گرافن[1] برنامه‌ای برای تجاری‌سازی موفق گرافن از طریق مشارکت و همکاری میان تحقیقات و صنعت داشت. این برنامه تاکنون چه میزان پیشرفت داشته است؟
هم اکنون 250 پزوهشگر در دانشگاه منچستر مشغول تحقیق در زمینه‌ی گرافن و مواد دوبعدی هستند و دوسال از تاسیس موسسه‌ی ملی گرافن می‌گذرد. این موسسه امکانات و ظرفیت‌های قابل توجهی برای همکاری میان پژوهش‌های چند رشته‌ای در سراسر دانشگاه ایجاد کرده و درصدد افزایش مشارکت با صنعت به منظور تسریع پیشرفت محصولات و کاربردهای گرافن است. همچنین ما در شرف افتتاح دومین شعبه مان، تحت عنوان مرکز نوآوری مهندسی گرافن در سال آتی هستیم. این امر به دانشگاه اجازه می‌دهد تا برای دانش و تجاری‌سازی مواد دوبعدی درکنار ارتباط نزدیک با صنعت، مرکزی منحصر به فرد ایجاد کند.

 

نقشه‌ی راه گرافن محور اصلی گفتگوی دوسال گذشته بود. فکر می‌کنید جایگاه فعلی صنعت باتوجه به این پیش‌بینی‌ها چگونه است؟
طراحی نقشه‌ی راه مهم‌ترین گام در فرایند تجاری‌سازی است، اما من اکنون پتانسیل کاربردی بسیار قابل توجهی در صنعت می‌بینم که منجر به افزایش فعالیت‌های پژوهشی و تبدیل آنها به پروژه‌هایی برای توسعه‌ی مفاهیم و کاربردهای پیشرفته‌ی گرافن می‌شود.

 

شما در ویژه برنامه‌ی هفته‌ی گرافن [2]2017، درباره‌ی تجاری‌سازی صحبت کرده‌اید. امسال مهم‌ترین حوزه‌های مورد توجه و بحث کدام‌اند؟
به طور معمول حجم قابل توجهی از علوم جدید در این ویژه برنامه ارائه می‌شود، اما امسال شواهدی مبنی بر نتایج جالب و سودمند حاصل از پیشرفت‌های چشم‌گیر در پروژه‌های مشترک تحقیقاتی و صنعتی در حوزه‌ی گرافن طی دو سال گذشته مشاهده می‌شود.

 

ما اخیرا با دکتر زینا جرای سینکر[3]، مدیر اجرایی انجمن ملی گرافن[4]، درباره‌ی استاندارد‌های جهانی صنعت گرافن گفتگو کردیم. به نظر شما استاندارد‌های جهانی چه اثری بر صنعت گرافن خواهند داشت؟
یکی از اولین استاندارد‌های بین المللی گرافن به دنبال همکاری مشترک موسسه‌ی ملی گرافن و آزمایشگاه ملی فیزیک[5]، چند هفته پیش در انگلیس تعریف شد. همچنین ما در یک فعالیت مشترک با آزمایشگاه ملی فیزیک، استانداردهای توصیفی را ارائه دادیم و درنظر داریم بهترین راهنمای فعالیت و سرویس سنجش را در سال جاری راه‌اندازی کنیم. تمام این گام‌ها کلیدی است برای تحقق تجاری‌سازی و ما بایستی آن را در سطح بین المللی توسعه دهیم.

 

اوج نوآوری گرافن در نمایشگاه گرافن 2017[6] بود. رویداد‌هایی از این دست تا چه اندازه برای جامعه‌ی جهانی گرافن حائز اهمیت است؟
گرافن و دیگر مواد دوبعدی، پتانسیل و فرصت‌های نو و قابل توجهی برای تولید محصولات و کاربردهای جدید فراهم می‌کند. کلید این امر افزایش سطح آگاهی و همکاری است بنابراین من برنامه‌هایی از این دست را حمایت می‌کنم. خوشبختانه با توسعه‌ی انجمن ملی گرافن، ما می‌توانیم بطور بالقوه در زمینه‌ی فرصت‌ها و پروژه‌های آینده همکاری کنیم.

 

معرفی انجمن ملی گرافن
 انجمن ملی گرافن سرمایه گذاران این حوزه را گرد هم می‌آورد ــ کارآفرینان، شرکت‌ها، پژوهشگران، توسعه دهندگان و تهیه کنندگان، سرمایه گذاران و سازمان‌های دولتی ــ نوآوری‌ها را هدایت کرده و تجاری‌سازی محصولات و فناوری‌های گرافنی را تسهیل و ارتقا می‌بخشد. نقش انجمن ملی گرافن به عنوان نخسین بستر شبکه سازی و گردش اطلاعات، آن است که ورود گرافن به عرصه‌ی تجارت را سرعت بخشد؛ این مهم را با ایجاد دسترسی به اطلاعات ارزشمند صنعت فناوری گرافن و ارائه‌ی فرصت‌های استراتژیک شبکه سازی برای اعضایش، به منظور ایجاد همکاری و مشارکت انجام می‌دهد.
 

مشکلات تجاری‌سازی گرافن طی سال‌های اخیر چه تغییراتی داشته است؟
علیرغم اینکه تنها 14 سال از کشف گرافن می‌گذرد، ما شاهد رشد سریع در توسعه‌ی محصولات ییشرفته‌ی گرافنی هستیم، گرچه هنوز گام‌های اساسی زیادی برای رسیدن به بازار بایستی برداشته شود، اما همچنان نظاره گر حجم روزافزون محصولات و کاربردهای جدید طی چند سال آینده هستیم. 

 

آیا اخیرا به پیشرفت قابل توجهی در راستای نقشه راه گرافن دست پیدا کرده‌اید؟
البته! یکی از نمونه‌های موفق در این زمینه صنعت هوافضاست؛ ما اکنون نقشه‌ی راهی برای موسسه‌ی فناوری هوافضای انگلستان در زمینه‌ی چگونگی تاثیر گرافن بر پروژه‌ها و برنامه‌های آینده ارائه کرده‌ایم که در سال جاری اجرا می‌شود.

 

گام‌های کلیدی بعدی برای صنعت گرافن کدامند؟
من فکر می‌کنم قدم بعدی این است که ما بیش از آنچه امروزه به عنوان محصولات گرافنی می شناسیم،  باید محصولاتی داشته باشیم که گرافن موجب ایجاد ارتقای ارزش آنها شده باشد.

 

معرفی جیمز بیکر
بعد از 25 سال رهبری و مدیریت تجارت فناوری پیشرفته در ارتش، صنعت هوافضا و امنیت، در حال حاضر مدیر تجارت گرافن در دانشگاه منچستر هستم.
 

گرافن، این فناوری جالب و نوظهور، اولین بار در دانشگاه منچستر مشاهده و گزارش شد، و اکنون این فناوری به دنبال توسعه‌ی فرصت‌های تجاری با همکاری صنعت، موسسه‌ی ملی گرافن و مرکز مهندسی و نوآوری گرافن[7] در دانشگاه منچستر است.

 

منبع: 

https://www.azonano.com/article.aspx?ArticleID=4642