1
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو Iran Nanotechnology Innovation Council بستن
 • ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

 • بانک اطلاعات شاخص های فناوری نانو

 • سایت جشنواره فناوری نانو

 • سیستم جامع آموزش فناوری نانو

 • شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو

 • موسسه خدمات فناوری تا بازار

 • کمیته استانداردسازی فناوری نانو

 • پایگاه اشتغال فناوری نانو

 • کمیته نانو فناوری وزارت بهداشت

 • جشنواره برترین ها

 • مجمع بین المللی اقتصاد نانو

 • اکو نانو

 • پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانو ایران

 • شبکه ایمنی نانو

 • همایش ایمنی در نانو

 • گالری چند رسانه ای نانو

 • تجهیزات فناوری نانو

 • صنعت و بازار

 • باشگاه نانو

تحلیل رویکرد خبری سایت ستاد نانوی آمریکا

افراد مقاله : ‌ نویسنده اول - فاطمه نجارنیا

موضوع : سیاستگذاری و ارزیابی کلمات کلیدی : ارزیابی اخبار - انتشار گزارش تاریخ مقاله : 1397/09/16 تعداد بازدید : 1020

در این گزارش به تحلیل رویکرد خبری سایت nano.gov با مرور پنجاه خبر اخیر این سایت پرداخته شده شده است. هدف این مطالعه، بررسی ساز و کار انتشار اخبار شامل تعداد اخبار بخش‌های مهم سایت در بازه‌های زمانی معین، نحوه انتشار اخبار اعم از تولید محتوا و بازنشر انتخابی، جهت‌گیری کلی محتوای سایت و نیز تعیین مخاطبین هر بخش است. اخبار این سایت در چهار بخش کلی Newsroom، Nano Videos & Podcasts، Nano in The News و News Highlights منتشر می‌شود. بازنشر جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه فناوری نانو از سایر سایت‌های معتبر و نیز تولید پادکست‌های علمی، جامعه آکادمیک را در حوزه مخاطبین اخبار این سایت قرار می‌دهد. همچنین ترغیب دانش‌آموزان به شرکت در مسابقات ملی در حوزه فناوری نانو، برگزاری وبینارهای آموزشی برای معلمان و نیز شبکه‌سازی معلمان برای ارتباط در حوزه آموزش فناوری نانو نشان از توجه خاص به بخش آموزش دانش‌آموزی دارد. ضمن اینکه سایت nano.gov با اعلام فراخوان و متعاقبا گزارش از برنامه‌های متنوع اجتماعی در مناسبت‌هایی همچون روز ملی فناوری نانو و روز جهانی آب، سعی در افزایش آگاهی عموم مردم در حوزه علوم و فناوری نانو دارد.

 

1-   خبر ؛ Newsroom
بخش اخبار این سایت تحت عنوان Newsroom چهار زیرشاخه اصلی دارد که در ادامه توضیح و تحلیل سه بخش اول ارائه می‌شود این بخش شامل اخباری است که غالبا به صورت تولید محتوا بر روی سایت قرار داده می‌شوند. بررسی 16 خبر اخیر این بخش که مربوط به ابتدای سال 2017 تا کنون (اواخر 2018) است، نشان می‌دهد که در دو سال اخیر به طور میانگین در هر یک ماه و نیم، یک خبر یا در هر سال 8 خبر در این بخش قرار می‌گیرد. از 16 خبر اخیر فقط یک مورد به صورت بازنشر انتخابی بوده و بقیه تولید محتوا بوده‌اند. موضوعات اخبار این قسمت را می‌توان به چند دسته کلی تقسیم کرد که در زیر هر یک مختصرا توضیح داده می­شود. ضمن اینکه نمودار1 فراوانی موضوع هر دسته را نشان می‌دهد.

1-1 گزارش‌های فصلی
این دسته اخبار که گاهی با نام خبرنامه فصلی (بهار، تابستان و...) و گاهی با نام گزارش سه ماهه منتشر می‌شوند، بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده‌اند. در این گزارش‌ها، رویدادهای مهم اتفاق افتاده در سه ماه اخیر همان فصل گزارش می‌شوند. این رویدادها میتوانند شامل پیشرفت‌های علمی، دستاوردهای صنعتی، برگزاری فستیوال‌ها و نشست‌ها، تعیین بودجه برای پروژه‌ها، تبریک سال تحصیلی جدید و... باشند. از سوی دیگر در این گزارش‌های فصلی، به رویدادهای مهم پیش رو از قبیل ثبت نام رویدادهای آموزشی پیش رو، اطلاع رسانی همایش‌ها و گردهمایی ها، تبلیغات انگیزشی برای رویدادهای اجتماعی مرتبط با حوزه نانو و... اشاره می‌شود. ضمن اینکه در ستون سمت راست این اخبار، اغلب دست نوشته‌ای از مدیر 1NNCO که در حال حاضر خانم دکتر Friedersdorf هستند، به چشم می‌آید.

2-1 ابعاد اجتماعی نانو
این دسته از اخبار مربوط به رویدادهای اجتماعی‌ای هستند که برای افزایش سطح آگاهی و توجه مردم نسبت به فناوری نانو برگزار می‌شوند. مهم‌ترین آن‌ها برنامه سالانه روز ملی فناوری نانو است که در تاریخ 9 اکتبر برگزار می‌شود و علت نامگذاری این روز هم به دلیل مقیاس نانو (10-9) است که تاریخ 9/10 برای آن انتخاب شده است. در این روز فعالیت‌های مختلفی در مدارس، دانشگاه‌ها و ارگان‌های مختلف سراسر کشور برگزار می‌شود و محصولات روزمره‌ی نانو، فرصت‌ها و چالش‌ها، آینده‌ی فناوری نانو بررسی شده و برنامه‌های متنوع دیگر اجرا می‌شوند. نکته جالب اینکه با وجود اینکه اخبار بخش Newsroom تناوب طولانی مدتی دارند (در هر سال تنها حدود 8 خبر در این بخش منتشر می‌شود) اما خبر مربوط به روز ملی نانو پیشاپیش روی سایت قرار گرفته و از افراد و ارگان‌های مختلف برای شرکت در برنامه‌های متنوع این روز دعوت و اطلاع‌رسانی می‌شود. به نظر می‌رسد که این سایت و متولیان آن، اهمیت زیادی برای توسعه درک و افزایش آگاهی عمومی قائل هستند.

مثال دیگر روز جهانی آب است که در خبر مرتبط با این روز، نقش فناوری نانو در تصفیه و عملیات روی آب، بررسی تحقیقات جدید در حوزه آب و اهمیت آب پاکیزه و سالم مورد بررسی قرار گرفته است. مخاطب این دسته از مطالب علاوه‌بر مدارس، دانش آموزان و معلمان و دانشگاهیان، افراد عادی جامعه هم هستند.

3-1 ثبت نام رویداد آموزشی
در این بخش اطلاعیه و لینک ثبت نام برای وبینارها و ورکشاپ‌ها در موضوعات مرتبط با فناوری نانو بر روی سایت قرار می‌گیرد که در دو سال اخیر فقط سه مورد بوده است که موضوعات آن‌ها معرفی حمایت‌های تحقیقاتی برای پژوهشگران، مسیر شرکت‌ها از تحقیقات تا تجاری‌سازی و نانوسنسورها بوده است.

4-1 رویداد اجتماعی آموزشی
این بخش بیشتر مربوط به اعلام نتایج مسابقات مرتبط با فناوری نانو است که در سطح کشور برگزار می‌شود. به عنوان مثال مسابقه Nano Film که از مردم می‌خواهد که درباره فناوری نانو صحبت کنند و راهی برای آموزش عمومی فناوری نانو است. ویدئوهای ارسالی از سراسر آمریکا روی کانال NNI یوتیوب قرار می‌گیرند و ویدئو برنده از بین فینالیست‌ها با رای‌گیری عمومی انتخاب می‌شود. مثال دیگر مسابقه Generation Nano است که برای دانش‌آموزان دبیرستانی برگزار می‌شود. برگزاری این مسابقات راهی برای ترغیب مردم و دانش‌آموران به فناوری نانو و افزایش درک عمومی در این زمینه است.

5-1 گزارش خبری از NNCO

این مورد شامل یک خبر در مورد ملاقات رئیس و معاون سازمان NNCO بود.

 

2-   ویدئو و پادکست؛ Nano Videos & Podcasts
در این قسمت از سایت، ویدئوها و پادکست‌هایی با عناوین مختلف قرار می‌گیرد که خلاصه‌ای از آن در صفحه خبر نوشته می‌شود. این ویدئوها در مورد رویدادها و پیشرفت‌های جذاب حوزه نانو هستند. نوع خبر تولید محتوا بوده و اغلب به صورت مصاحبه با افراد مختلف از جمله استادان دانشگاه و... هستند. همچنین این ویدئوها از طریق کانال یوتیوب NNI نیز منتشر می‌شوند.

به نظر می‌رسد که این بخش هم برای افراد آکادمیک و هم برای عموم جامعه بتواند مفید باشد، اما بیشتر از سایر قسمت‌ها عموم جامعه را مخاطب خود قرار می‌دهد.

در این بررسی 15 مطلب اخیر این بخش بررسی شد و یک طبقه‌بندی کلی صورت گرفت که در نمودار2 قابل مشاهده است. البته تحلیل ارائه شده بر مبنای مطالب نوشته شده سایت است و ویدئوها به طور کامل مشاهده نشده‌اند. در مورد هر کدام از این دسته موضوعات می‌توان نکاتی را بیان کرد:

1-2 آموزش نانو
یکی از اخبار این بخش در مورد ویدئوی برنده شده در مسابقه Generation Nano است. وی از علاقه اش به علم و کارتون می‌گوید و قهرمان داستانش می‌خواهد با فناوری نانو دنیا را نجات دهد. این مسابقه که برای دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان برگزار می‌شود، از دانش‌آموزان می‌خواهد که قهرمان خودشان را با نیرویی الهام گرفته از علم جهان را نجات می‌دهد، تصویرسازی کنند. مسابقه‌هایی از این دست نشان از اهمیت توجه به حوزه دانش آموزی می‌دهند.

مورد دیگر معرفی وبلاگ sustainable_nano.com را می‌دهد که هدف آن اتصال کلاس درس و محققان است و می‌تواند برای دانش آموزان مفید باشد. ضمن اینکه در صفحه‌ی nano.gov/teachernetwork شبکه اجتماعی برای معلمان پایه K-12 معرفی می‌شود که معلمان می‌توانند از آن برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های تدریس نانو، تبادل ایده ها، ارتباط با معلمان هم سلیقه در سراسر کشور و... استفاده کنند. ضمن اینکه لینکی برای منابع تدریس نانو معرفی می‌شود. همچنین سری وبینارها برای تدریس نانو و به اشتراک‌گذاری تمارین خوب معرفی می‌شوند. عناوین لیستی از وبینارهایی که تا کنون به صورت رایگان برگزار شده و هم اکنون از طریق لینک قابل دسترس است، جالب توجه است و نشان از اهمیت و توجه به آموزش نانو در بخش دانش‌آموزی و آشنا کردن دانش‌آموزان با فناوری نانو به منظور آماده کردن آن‌ها برای آینده دارد:

·         ارتباط کلاس درس با محققان به‌وسیله‌ی وبلاگ sustainable_nano.com

·         معرفی فناوری نانو در کلاس‌های درس شیمی

·         کمک کنید، دانش‌آموزان من میخواهند در مورد علم و فناوری نانو بدانند

·         تدریس علم و فناوری نانو: ارائه‌ای برای معلمان مدرسه راهنمایی و دبیرستان

با اینکه تعداد اخبار مرتبط با آموزش و وبینارها به نسبت اخبار دستاوردهای حوزه نانو زیاد نیست، اما بخش مهمی از تولید محتوا را به خود اختصاص می‌دهد و معلمان و حتی دانش‌آموزان می‌توانند از مخاطبین اصلی این سایت باشند. خصوصا که در مورد آموزش نانو، چه در زمینه رویدادهای اجتماعی مانند روز ملی فناوری نانو و چه در زمینه وبینارهای مرتبط با آموزش نانو در مدارس مطالب مفید وجود دارد و حتی برای معلمان علاقه‌مند در این زمینه شبکه مجازی طراحی شده است تا با هم در ازتباط باشند.

2-2 فناوری نانو در حوزه آب
در 15 خبر اخیر این بخش، بیش از نیمی از اخبار را حوزه ی آب و کاربرد فناوری نانو در تصفیه و پاکسازی آب به خود اختصاص داده، و اگرچه این آمار قطعا به کل اخبار سایت قابل تعمیم نیست، ولی توجه زیاد به حوزه آب و اهمیت آب سالم و همچنین برنامه‌های اجتماعی مانند روز جهانی آب که پیشتر اشاره شد، قابل تامل است. در این بخش پادکست‌هایی منتشر شده که از راه‌های مختلف جایگاه و اهمیت و قابلیت فناوری نانو در حوزه تصفیه و پاکسازی آب را بررسی کرده‌اند.

2-3 دستاوردهای جدید نانو
در این قسمت پادکست‌هایی در مورد دستاوردهای فناوری نانو در صنایع مختلف منتشر شده است.

 

3-   نانو در میان اخبار؛ Nano in The News
در این بخش هر روزه به طور میانگین (با توجه به یک جامعه آماری 20 تایی) تعداد 7 خبر از اخبار دنیای نانو به صورت بازنشر از سایت‌های مختلف بر روی سایت قرار می‌گیرد، هر روز لینک حدود 15 خبر در این قسمت و همچنین صفحه اصلی قرار داده می‌شود که تعدادی مربوط به تاریخ روز و ما بقی مربوط به یک تا حداکثر دو روز گذشته است، اما این اخبار آرشیو نمی‌شوند.

اغلب اخبار فوق محتوای علمی دارند و بسیاری از آن‌ها گزیده‌هایی از مقالات چاپ شده در ژورنال‌های بسیار معتبر مانند Nature و Advanced Materials هستند. موضوعات مطرح شده در این اخبار، آخرین و جدیدترین دستاوردهای علمی پیشرفته در حوزه علوم و فناوری نانو هستند. درصد کمی از خبرهای این بخش محتواهای صنعتی دارند، به طور مثال پیش‌بینی بازار متصور آینده برای نانومواد، اصلاحیه قوانین صادرات فناوری و....

حضور این بخش خبری، باعث می‌شود که سایت همیشه در حالت به روز و آپدیت باشد و هر روز حرف جدیدی برای گفتن و مطلب جدیدی برای مخاطب داشته باشد. وجود این بخش میانگین سطح علمی سایت را بالا می‌برد و به دور از هرگونه اتفاقات و برداشت‌های عامه و اجتماعی و کلی است و به طور تخصصی در مورد جدیدترین مطالب و یافته‌های روز دنیا مطالب را انتشار می‌دهد. مخاطبان این بخش از سایت می‌توانند افراد آکادمیک از قبیل استادان دانشگاه و محققان و بعضاً صنعتگران و آینده نگران بازار فناوری نانو باشند.

نمودار ستونی شماره3 سایت‌هایی که به طور عمده به عنوان رفرنس این بخش خبری مورد استفاده قرار می‌گیرند را نشان می‌دهد. این آمار مربوط به 20 خبر اخیر این بخش است که در این گزارش بررسی شده‌اند.

 

جمع‌بندی
با مرور اخبار اخیر سه بخش فوق می‌توان نکات زیر را استنتاج کرد:

از طریق انتشار اخبار جدیدترین دستاوردهای علمی نانو به صورت بازنشر انتخابی از سایت‌های علمی و همچنین تولید پادکست‌های علمی با صحبت استادان دانشگاه و...، سایت nano.gov خود را در سطح خوبی از لحاظ علمی و جلب نظر مخاطبین آکادمیک قرار می‌دهد.

با برگزاری مسابقات تولید فیلم و بزرگداشت روزهایی مانند روز ملی فناوری نانو و روز جهانی آب، این سایت سعی در افزایش آگاهی و علم عموم مردم در حوزه نانو دارد و آنان را ترغیب می‌کند که در این گونه برنامه‌ها مشارکت کنند.

آموزش فناوری نانو به دانش‌آموزان به چند طریق مورد توجه قرار گرفته است: اول ترغیب دانش‌آموزان به شرکت در مسابقه‌ای مانند Generation Nano. دوم امکان برقراری پل ارتباطی بین کلاس‌های درس و محققان از طریق سایت sustainable_nano.com. سوم برگزاری وبینارهای مختلف برای معلمان برای تدریس نانو در کنار کلاس‌های درسی و معرفی منابع کمک آموزشی نانو و شبکه‌سازی معلمان برای ارتباط و تبادل نظر در زمینه آموزش نانو برای دانش‌آموزان.

برخی از گزارش‌ها جنبه خبری و اطلاع‌رسانی NNCO را داشته و مروری بر فعالیت‌های گذشته و اطلاع رسانی فعالیت‌ها و برنامه‌های پیش‌رو است.

تعداد به نسبت کمی از اخبار یا ورکشاپ‌ها در مورد تجاری‌سازی و تحلیل بازار و... است که به نظر نویسنده، نقطه‌ی ضعف محسوب می‌شود.

 

منبع


www.nano.gov